پاورپوینت لایه‌های جو خورشید چیستند

پاورپوینت لایه‌های جو خورشید چیستند

دسته بندی:

قیمت: 29800 تومان

تعداد نمایش: 132 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 9 جولای 2022

به روز رسانی در: 28 مارس 2024

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

پاورپوینت لایه‌های جو خورشید چیستند

پاورپوینت لایه‌های جو خورشید چیستند شامل 25 اسلاید زیبا ، که با جدیدترین نسخه پاورپوینت طراحی شده و تمام اسلایدها دارای slide show بسیار زیبا و کارشده و قابل ویرایش می باشد . همچنین به راحتی می توان قالب آن را به مورد دلخواه تغییر داد و در تهیه آن کلیه اصول نگارشی، املایی و چیدمان و جمله بندی رعایت گردیده است. این پاورپوینت برای دانشجویان کاربرد دارد. در ادامه ابتدا بخشی از متن این پاورپوینت را برای شما آورده ایم ، سپس فهرست مطالب و در انتها تصویری از پیش نمایش اسلایدهای این پاورپوینت را برای شما قرار داده ایم تا بتوانید جزئیات آن را مشاهده کنید و در صورت تمایل در ادامه مطلب آن را دانلود نمایید .

مختصری از متن

مقدمه

خورشید نیز مانند زمین، جو یا اتمسفر دارد اما ساختار و ویژگی‌های جو خورشید متفاوت است. اتمسفر یا جو خورشید از سه بخش اصلی تشکیل شده است که آن‌ها را نورسپهر (فوتوسفر)، فام‌سپهر (کروموسفر) و تاج خورشیدی (کرونا) نامیده‌اند. نورسپهر تنها لایه مرئی جو خورشید است و لذا گاهی آن را سطح خورشید (و نه جزئی از جو خورشید) در نظر می‌گیرند. هر یک از این لایه‌ها دما و ویژگی‌های متفاوتی دارند. در ادامه، لایه‌های خورشید و دما و ویژگی‌های آن‌ها با جزییات بیشتری توضیح داده می‌شود.

لایه‌های جو خورشید چیستند

جو خورشید از سه لایه اصلی و یک ناحیه مرزی تشکیل شده است:

  • نورسپهر یا شیدسپهر یا فوتوسفر (Photosphere): ضخامتش حدود ۵۰۰ کیلومتر و دمای آن حدود ۶,۰۰۰ کلوین (۵۵۰۰ درجه سانتی‌گراد) است.
  • فام‌سپهر یا کروموسفر (Chromosphere): ضخامتش حدود ۱۰,۰۰۰ کیلومتر و دمای آن حدود ۴,۰۰۰ تا ۸,۰۰۰ کلوین (۳۷۰۰ تا ۷۷۰۰ درجه سانتی‌گراد) است.

o             منطقه انتقال خورشیدی (transition zone): مرز فام‌سپهر و تاج خورشیدی است. در این منطقه دما ناگهان تا حدود ۵۰۰,۰۰۰ درجه سانتی‌گراد افزایش می‌یابد.

  • تاج خورشیدی (Corona): بیرونی‌ترین لایه اتمسفر خورشید و بسیار گسترده و شکلش ناپایدار است. دمای تاج خورشیدی بیش از ۱,۰۰۰,۰۰۰ کلوین (یک میلیون درجه سانتی‌گراد) است.

نورسپهر یا فوتوسفر خورشید

خورشید گوی بزرگی از پلاسما (گاز یونیزه شده) است. لذا برخلاف زمین سطح جامد و مشخصی ندارد. نور خورشید و تمام دیگر ستارگان، نتیجه فرآیندی موسوم به هم‌جوشی هسته‌ای است که پیوسته در هسته یا مرکز ستاره در جریان است. در این فرآیند، داغ بودن بیش از حد محیط سبب می‌شود تا اتم‌های گاز به‌شدت با هم برخورد کنند و با هم جوش بخورند. وقتی دو اتم با هم ترکیب می‌شوند، بخشی از جرم آن‌ها به انرژی تبدیل می‌شود و خورشید این انرژی را به‌شکل نور و گرما به فضا می‌پراکند.

پس از سپری شده مرحله‌ای که یک میلیون سال طول کشیده است، پلاسما بسیار داغ و نتیجتاً چگالی آن بسیار کمتر می‌شود. در این مرحله فوتون‌ها یعنی ذرات نور، دیگر نمی‌توانند به درون اتم‌ها نفوذ کنند و لذا فرصت می‌یابند تا از محیط بگریزند و در فضا منتشر شوند. بدین سان، نور خورشید در فضا منتشر و مشاهده می‌شود. به‌همین علت سطح خورشید موسوم به نورسپهر یا فوتوسفر (Photosphere) می‌درخشد. نورسپهر یا فوتوسفر نخستین لایه جو خورشید و تنها لایه مرئی آن است و به همین علت، آن را سطح خورشید نیز در نظر می‌گیرند.

در نورسپهر، چگالی اتم‌های یونیزه شده هیدروژن چنان کاهش می‌یابد که فوتون‌ها می‌توانند بدون مانعی از آن بگریزند. همین پدیده سبب می‌شود تا نور خورشید در فضا منتشر شود و ما آن را همچون گویی درخشان ببینیم.

و …

فهرست مطالب

مقدمه

لایه‌های جو خورشید چیستند

نورسپهر یا فوتوسفر خورشید

دانه‌های خورشیدی در نورسپهر

فام‌سپهر یا کروموسفر خورشید

تاج خورشیدی

سخن پایانی درباره لایه‌های جو خورشید

عنوان : پاورپوینت لایه‌های جو خورشید چیستند

تعداد صفحات : 25

پیش نمایش تمام صفحات پاورپوینت

پاورپوینت لایه‌های جو خورشید چیستند

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید