پاورپوینت رویکردهای دستیابی به اقتصاد دانش محور

پاورپوینت رویکردهای دستیابی به اقتصاد دانش محور

دسته بندی:

قیمت: 34900 تومان

تعداد نمایش: 20 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 27 آوریل 2024

به روز رسانی در: 27 آوریل 2024

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

پاورپوینت رویکردهای دستیابی به اقتصاد دانش محور

پاورپوینت رویکردهای دستیابی به اقتصاد دانش محور در 53 اسلاید در بهار 1403 تهیه شده که برای دانشجویان رشته اقتصاد مفید است. این پاورپوینت به راحتی قابل ویرایش است و در ادامه بخشی از محتوای آن را برای شما قرار داده ایم و پس از آن نیز فهرست محتوای پاورپوینت و همچنین تصویری از پیش نمایش اسلایدهای پاورپوینت را نیز قرار داده ایم و در صورتی که مایل باشید می توانید این پاورپوینت را خریداری نموده و به تمام محتوای آن دسترسی داشته باشید.

بخشی از متن:

چشم انداز

هر چشم انداز با رهبری چشم اندازنگر و دور‌اندیش (visionary leader) آغاز می‌شود که قادر به ایجاد تصاویر ذهنی و کلامی از وضعیت‌های مطلوب آینده است؛ هم‌چنین، مهم است که این رهبران چشم اندازنگر و دور‌اندیش، چشم اندازهای خود را با شرکای خود، مشتریان، تأمین‌کنندگان و کارکنان به اشتراک بگذارند چشم‌انداز اظهارنامه‌ای است که در آن اهداف سازمان مورد اشاره قرار گرفته است. این گزاره می‌تواند به‌صورت راهنمایی برای کسب‌وکارها عمل کند و مسیر معینی را برای رشد و دست‌یابی به اهداف برای کارکنان فراهم کند.

 نوشتن بیانیه‌ی چشم انداز بخشی از روند برنامه ریزی استراتژیک است. این کار به برنامه‌ریزی، زمان و ملاحظه نیاز دارد. مهم است که هیئت‌مدیره به اندازه کافی به فرایند نوشتن بیانیه‌های چشم انداز خود زمان اختصاص دهند، زیرا این مرحله‌ی بسیار مهمی در ساخت و پایه‌ریزی هر تجارتی است. به بیان ساده، چشم انداز سند نوشته‌شده‌ای است که توصیف می‌کند که یک سازمان به کجا می‌رود و هنگام رسیدن به آن جایگاه چگونه به نظر خواهد رسید. بیانیه‌ی چشم انداز چیزی است که به اشتراک گذاشته می‌شود و به آن افتخار می‌شود. چشم انداز ارزش سازمان شما و تعهد شرکت در رسیدن به هدف ها را اعلام می‌کند.

نقش چشم انداز در راستای ماموریت بنگاه اقتصادی

چشم‌انداز می‌تواند به‌صورت دستورالعملی برای کارکنان در مواجهه با چالش‌ها عمل کند. این سند به تشویق کارکنان برای کار در جهت اهداف مشترک کمک می‌کند. سرمایه‌گذاران و دیگرانی که به کسب‌وکار علاقه دارند، می‌توانند برای درک بهتر مقصود سازمان به چشم‌انداز آن نگاه کنند. شرکت می‌تواند با تهیه یک چشم‌انداز قدرتمند کارکنان ماهری را جذب کند، آنها را در سازمان حفظ کند و به فعالیت‌های فعلی و آتی سازمان علاقه‌مند نگه دارد.

کارکنان باانگیزه، متعهد و سخت‌کوش به‌طور معمول برای سازما‌ن‌هایی کار می‌کنند که ارزش‌ها و اهداف قدرتمندی دارند. چشم‌انداز به بهبود تعامل کارکنان با فعالیت‌های سازمان کمک می‌کند، موضوعی که در باانگیزه‌ماندن بسیاری از افراد مؤثر است. مربوط‌کردن چشم‌انداز به اهداف کارکنان می‌تواند به آنها کمک کند تا از سهم خود در دست‌یابی به هدفی مشترک درک خوبی به دست آورند.

هر چشم‌انداز مناسبی می‌تواند به کسب‌وکار در شناسایی فرهنگ سازمانی خود کمک کند. ساختن یک فرهنگ سازمانی قدرتمند برای موفقیت بلند‌مدت هر شرکتی ضرورت دارد؛ همچنین باید توجه داشت که سازمان وظیفه دارد در موقعیت‌های بسیاری به نمونه چشم اندازخود اشاره کند تا تعهد خود را به فرهنگ سازمانی نشان دهد. یکی از خطرهای ننوشتن بیانیه‌ی چشم انداز این است که باعث می‌شود شرکت شما از مسیر خود منحرف شود. اگر چشم انداز شرکت خود را بیان نکنید، انحراف از مسیر حرکت بسیار آسان می‌شود و شاید افراد شرکت اهداف و اولویت‌ها را به‌راحتی فراموش کنند. بگذارید یک فروشگاه لاستیک را به‌عنوان نمونه بررسی کنیم. این فروشگاه چشم انداز واضحی نداشته‌است. با گذشت زمان، مغازه لاستیک‌فروشی ضرر می‌کند؛ بنابراین، آن‌ها یک مغازه تعمیرات اتومبیل را باز می‌کنند تا مشتریان بیش‌تری را به فروشگاه بیاورند، به این امید که وقتی مشتریان منتظر تعمیرات ماشین خود هستند، لاستیک نیز بخرند.

 با گذشت زمان، تعمیرگاه چنان شلوغ می‌شود که مدیریت شروع به منتقل‌کردن افراد فروشگاه به تعمیرگاه می‌کند. اثرگذاری این تصمیمات مانند بازی دومینوست و باعث می‌شود که برای جبران هزینه، ارائه لاستیک باکیفیت را متوقف کنند؛ هم‌چنین، مدیریت مجبور شد که کارمندان با حقوق بالاتر را اخراج و افرادی را با حداقل حقوق و دستمزد استخدام کند و ترجیح داد که درباره‌ی محصولات به آن‌ها آموزش ندهد. اگر آ‌ن‌ها چشم انداز مشخصی برای فروش‌گاه لاستیک خود داشتند و از آن برای تصمیم گیری درباره‌ی تجارت خود استفاده می‌کردند، می‌توانستد تصمیمات متفاوتی را اتخاذ و مشکلات را به روش دیگری حل کنند.

چشم انداز رویکردهای دستیابی به اقتصاد دانش محور

امروزه واژه های اقتصاد دانش محور، اقتصاد دانش بنیان، اقتصاد دانش و غیره به وفور به گوش می رسند و در لا‏به‏لای متون مختلف و سخنان سیاستمداران فراوان از آن ها یاد می شود. نوشتار حاضر تلاشی نظری است در راستای بررسی رویکردهای مختلف به این مفهوم و این که در جهان دانشگاهی (آکادمیک) اقتصاد دانش محور چه معانی را تداعی می کند و چه رویکردهایی در مورد آن موجود است. حاصل این جستار نظری مشخص شدن 5 نوع نگرش به اقتصاد دانش محور است که هر کدام بر بستر نظریه های متفاوتی سوار شده اند.

در این میان اعتبار 3 رویکرد از درجه بالاتری برخوردار است و نیاز به توجه ویژه ای در حوزه تصمیم گیری دارد. بررسی دقیق تر این 3 دیدگاه نشان می دهد اگرچه آن ها به صورت نظری تفاوت های بنیادی به ویژه در نحوه نگاه به دانش دارند، اما هنوز هیچ کدام تحقق فاز جدید اقتصادی به نام اقتصاد دانش محور را به صورت قطعی نپذیرفته اند. این نکته نشان می دهد که برخلاف توصیه های برخی سازمان های بین المللی در راستای برنامه ریزی برای ورود به اقتصاد دانش محور، چنین مساله ای از جایگاه نظری محکمی برخوردار نیست و کشور ما نیز باید با اتخاذ رهیافت های دقیق تر، خود را از افتادن در ورطه های شعاری مصون نگه دارد.

فهرست مطالب:

چشم انداز

نقش چشم انداز در راستای ماموریت بنگاه اقتصادی

چشم انداز رویکردهای دستیابی به اقتصاد دانش محور

دانش به عنوان منبع

دانش و قابلیت ها

تعامل قابلیت های محوری با فعالیت های تولید و اشاعه دانش

توانمندی های محوری بنگاه های اقتصادی و راه حل های مدیریت دانش

اقتصاد الکترونیکی

ابزارهای کاربردی در تسهیل ارتباطات اقتصاد الکترونیکی

استراتژی های دانش محور

شکاف های استراتژیک دانش محور و تعالی سازمان

زنجیره ارزش دانش

مدل زنجیره ارزش دانش بنگاه های اقتصادی

مدل دانش محور

مدل دانش محور تعالی اقتصاد جامعه

عنوان: پاورپوینت رویکردهای دستیابی به اقتصاد دانش محور

فرمت: pptx

تعداد صفحات: 53 اسلاید

تصویر پیش نمایش:

پاورپوینت رویکردهای دستیابی به اقتصاد دانش محور

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید