پاورپوینت دیود چیست

پاورپوینت دیود چیست

دسته بندی:

قیمت: 29000 تومان

تعداد نمایش: 38 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 15 ژانویه 2024

به روز رسانی در: 15 ژانویه 2024

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

پاورپوینت دیود چیست

پاورپوینت دیود چیست در 44 اسلاید و با فرمت pptx در زمستان 1402 تهیه شده و قابل ویرایش می باشد. بخشی از محتوای این پاورپوینت را در ادامه برای شما قرار داده ایم، همچنین فهرست محتوای این فایل به همراه تصویری از پیش نمایش اسلایدهای این پاورپوینت را برای شما قرار داده ایم تا مشاهده نمایید و برای دریافت کل اطلاعات و محتوای پاورپوینت می توانید بصورت آنلاین خرید نموده و از آن استفاده نمایید.

بخشی از متن:

این نوع دیود شامل دو لایه نیمه‌‌هادی است که یک لایه آن با ماده نوع P و لایه دیگر آن با ماده نوع N آلاییده شده است. دلیل نام‌‌گذاری این دیود، ترکیب این دو لایه و ایجاد پیوندی به نام پیوند PN است.

شکل دیود پیوند PN

این نوع دیودها به دلیل عبور جریان در جهت مستقیم و مسدود کردن آن در جهت معکوس، به عنوان دیود یکسوکننده شناخته شده و برای یکسوسازی مورد استفاده قرار می‌‌گیرند. انواع مختلفی از دیودها وجود دارند که در ساخت آن‌‌ها از پیوند PN با تراکم آلایش متفاوت استفاده می‌‌شود. در ادامه در مورد این نوع دیودها بحث خواهیم کرد.

دیود سیگنال کوچک

«دیود سیگنال کوچک» (Small Signal Diode) یک نوع دیود پیوند PN است که در سیگنال‌‌های ولتاژ پایین کار می‌‌کند. از آنجایی که ناحیه پیوند این دیود بسیار کوچک است، این پیوند ظرفیت خازنی کمتر و ظرفیت ذخیره بار پایینی دارد.

این ویژگی، دیود سیگنال کوچک را قادر می‌‌سازد تا سرعت سوئیچینگ بالا و زمان بازیابی بسیار سریعی داشته باشد. نقاط ضعف این دیود، جریان و ولتاژ پایین است. این نوع دیودها به دلیل سرعت سوئیچینگ بالا در مدارهایی با فرکانس بالا به کار می‌‌روند.

دیود یکسوکننده

«دیود یکسوکننده» (Rectifier Diode) یک نوع دیود پیوند PN با سرعت سوئیچینگ پایین است که به دلیل داشتن ناحیه پیوند بسیار بزرگ، در جهت معکوس ظرفیت خازنی بالایی دارد.

این دیود رایج‌‌ترین و پرکاربردترین نوع دیود است. دیودهای یکسوکننده در تبدیل AC به DC (یکسوسازی) مورد استفاده قرار می‌‌گیرند و قادرند جریان قوی را تحمل کنند.

دیود شاتکی

«دیود شاتکی» (Schottky Diode) از پیوندی کوچک بین یک نیمه‌‌هادی نوع N و یک فلز تشکیل شده (پیوند PN ندارد) و به افتخار فیزیکدان آلمانی «والتر شاتکی» (Walter H. Schottky) نام‌‌گذاری شده است.

دیود شاتکی

از نقاط قوت دیود شاتکی می‌توان به افت ولتاژ مستقیم بسیار کم و سرعت سوئیچینگ بسیار بالا به دلیل نداشتن پیوند خازنی (پیوند PN) اشاره کرد. برخی از نقاط ضعف دیود شاتکی نیز ولتاژ شکست معکوس پایین و جریان نشتی معکوس بالای آن هستند.

دیود فوق مانع

«دیود فوق مانع» (Super Barrier Diode) یا دیود SBR یک دیود یکسوکننده است. این دیود مانند دیود شاتکی، افت ولتاژ مستقیم کم و مانند دیود پیوند PN معمولی جریان نشتی معکوس پایینی دارد. دیود SBR سوئیچینگ سریعی دارد و با ایجاد اتصال کوتاه بین منبع و گیت از ماسفت (MOSFET) استفاده می‌‌کند.

دیود نورافشان (LED)

«دیود نورافشان» (Light Emitting Diode) یا LED یک نوع دیود پیوند PN است که در شرایط بایاس مستقیم نور منتشر می‌‌کند.

این دیود از یک نیمه‌‌هادی باند مستقیم ساخته می‌‌شود و انرژی الکتریکی را به انرژی نورانی تبدیل می‌‌کند. هنگامی که حامل‌‌های بار (الکترون‌‌ها) از سد عبور می‌‌کنند و با حفره‌‌های الکترونی در طرف دیگر بازترکیب می‌‌شوند، ذرات فوتون (نور) منتشر می‌‌کنند. رنگ نور منتشرشده به گاف انرژی نیمه‌‌هادی بستگی دارد.

فتودیود

«فتودیود» (Photodiode) یک دیود پیوند PN است که برخلاف دیود نورافشان انرژی نورانی را به جریان الکتریکی تبدیل می‌‌کند. این نوع دیود در شرایط بایاس معکوس مورد استفاده قرار می‌‌گیرد و می‌‌توان آن را در سلول‌‌های خورشیدی به کار برد.

فهرست:

دیود پیوند PN

دیود سیگنال کوچک

دیود یکسوکننده

دیود شاتکی

دیود فوق مانع

دیود نورافشان (LED)

فتودیود

دیود لیزری

دیود تونلی

دیود زنر

دیود معکوس

دیود بهمنی

دیود خنثی‌‌ساز ولتاژ گذرا

دیود آلاییده شده با طلا

دیود جریان ثابت

دیود بازسازی پله ای

دیود حرارتی یا پلتیر

دیود خلأ

دیود خازنی

دیود گان

دیود پین

یکسوساز کنترل شده با سیلیکون

دیود شاکلی

دیود اتصال نقطه ای

عنوان: پاورپوینت دیود چیست

فرمت: pptx

تعداد صفحات: 44

پیش نمایشی از اسلایدها:

پاورپوینت دیود چیست

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید