پاورپوینت خانواده کلان یا گسترده

پاورپوینت خانواده کلان یا گسترده

دسته بندی:

قیمت: 15000 تومان

تعداد نمایش: 112 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 24 ژانویه 2022

به روز رسانی در: 24 ژانویه 2022

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

پاورپوینت خانواده کلان یا گسترده

پاورپوینت خانواده کلان یا گسترده شامل 28 اسلاید زیبا ، که با جدیدترین نسخه پاورپوینت طراحی شده و تمام اسلایدها دارای slide show بسیار زیبا و کارشده و قابل ویرایش می باشد . همچنین به راحتی می توان قالب آن را به مورد دلخواه تغییر داد و در تهیه آن کلیه اصول نگارشی، املایی و چیدمان و جمله بندی رعایت گردیده است. این پاورپوینت برای دانشجویان کاربرد دارد. در ادامه ابتدا بخشی از متن این پاورپوینت را برای شما آورده ایم ، سپس فهرست مطالب و در انتها تصویری از پیش نمایش اسلایدهای این پاورپوینت را برای شما قرار داده ایم تا بتوانید جزئیات آن را مشاهده کنید و در صورت تمایل در ادامه مطلب آن را دانلود نمایید .

مختصری از متن

مقدمه

واژه “Clan” از کلمه “Clann” به معنای خانواده در زبان ایرلندی و اسکاتلندی مشتق شده است. این کلمه در سال 1425 میلادی برای اشاره به گروه‌های قومی ایرلندی و اسکاتلندی به زبان انگلیسی استفاده شد.

کلان یک گروه خویشاوندی نسبی تک‌خطی (پدرکلان یا مادرکلان) است که شامل تعدادی خانواده می‌شود و بزرگسالان وابسته به دو یا چند نسل را در خود جای می‌دهد و همه خود را اولاد یک نیای افسانه‌ای یا اسطوره‌ای مشترک می‌دانند.

تعلق به کلان تعیین‌کننده چگونگی انتقال میراث و کارکردهای مختلف مناسکی، اقتصادی، سیاسی، جنگی و غیره است و سبب پدید آمدن گونه‌ای همبستگی فعال میان اعضا می‌شود. با افزایش جمعیت در کلان یا به دلیل تعارض‌ها نوعی پراکندگی در کلان‌ها و دودمان‌ها به وجود می‌آید و آن‌ها را در طول زمان به شاخه‌هایی تقسیم می‌کند. همچنین بر اساس نوع جامعه نیز می‌توان تمایزهایی میان کلان‌ها، زیرکلان‌ها، دودمان‌های بزرگ و کوچک مشاهده کرد. در نتیجه می‌توان به ترتیب از بزرگ به کوچک، قوم، قبیله، کلان، دودمان، خانواده، خانوار و فرد را در یک نظام خویشاوندی برشمرد.

اصول خویشاوندی نسبی تک‌خطی

خویشاوندی نسبی تک‌خطی از دو اصل تبعیت می‌کند:

  1. 1. یکی از دو جنس مرد (پدرتباری) یا زن (مادرتباری) تعلق به کلان را منتقل می‌کند و کلان، پدرتبار یا مادرتبار می‌شود. در جامعه‌ای که حقوق اجتماعی، رده‌ها، نام‌ها، دین، نیاکان، اموال، از خلال والدین پدری و از طریق خط همزادان پدری (Agantique) انتقال بیابند، با جامعه‌ای پدرتبار، روبرو هستیم. در این حالت کودکان به دودمان پدری و نه مادری خود تعلق دارند و تنها فرزندانِ پسران نیز هستند که تعلق دودمانی را انتقال می‌دهند. زمانی که فرد از لحاظ اجتماعی با اسلاف مادری خویش پیوند داشته باشد، جامعه را مادرتبار می‌نامیم. در چنین حالتی، قدرت و کنترل اجتماعی باز هم در دست مردان است اما این‌بار دایی است که بر خواهر و خواهرزادگان خود دارای اقتدار است. البته در این حالت پدر اغلب تلاش می‌کند که اقتدار خود را بر فرزندانش افزایش دهد به‌خصوص زمانی که این فرزندان تا موقع بلوغ هرچند به دودمان مادری تعلق دارند اما به همراه پدر زندگی می‌کنند. کلان مادرتبار یا پدرتبار را مادرکلان یا پدرکلان هم می‌گویند.
  2. 2. خواهرها و برادران به کلان یکی از والدین خود که انتقال دهنده تعلق است، متعلق می‌شوند.

پی‌آمد این قاعده آن است که گروه‌های خویشاوندی نسبی حاصل از خواهر-برادران دارای جنس مخالف پدر یا مادر مثلا (عمه و دایی)، پسرعمه /دایی‌ها، دخترعمه /دایی‌های عرضی (CousiCroises)نامیده می‌شوند و از گروه‌های خویشاوندی نسبی حاصل از خواهر-برادران دارای یک جنس با پدر یا مادر مثلا (خاله، عمو)که پسرخاله /عموها و دخترخاله /عموهای موازی (CousinParalleles) نام می‌گیرند، تفکیک می‌شوند. این تفکیک در زمینه وصلت اساسی شمرده می‌شود؛ زیرا بنا بر قاعده برون‌همسری، پسرعمو /خاله و دخترعمو /خاله‌های موازی اغلب بیش از دیگران از ازدواج با یکدیگر منع می‌شوند، در حالی‌که پسردایی /عمه‌های عرضی اغلب قادر به ازدواج با یکدیگرند.

و …

فهرست مطالب

مقدمه

اصول خویشاوندی نسبی تک‌خطی

رابطه کلان و توتم

ویژگی‌های کلان

نظام اقتصادی کلان

نظریه دورکیم در باب کلان و توتم

نمونه یک کلان

عنوان : پاورپوینت خانواده کلان یا گسترده

فرمت : pptx

تعداد صفحات : 28

پیش نمایش تمام صفحات پاورپوینت

پاورپوینت خانواده کلان یا گسترده

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید