پاورپوینت تولید ناخالص داخلی و تولید ناخالص ملی

پاورپوینت تولید ناخالص داخلی و تولید ناخالص ملی

دسته بندی:

قیمت: 29000 تومان

تعداد نمایش: 16 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 18 آوریل 2024

به روز رسانی در: 18 آوریل 2024

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

پاورپوینت تولید ناخالص داخلی و تولید ناخالص ملی

پاورپوینت تولید ناخالص داخلی و تولید ناخالص ملی در 30 اسلاید در بهار 1403 تهیه شده که برای دانشجویان رشته اقتصاد مفید است. این پاورپوینت به راحتی قابل ویرایش است و در ادامه بخشی از محتوای آن را برای شما قرار داده ایم و پس از آن نیز فهرست محتوای پاورپوینت و همچنین تصویری از پیش نمایش اسلایدهای پاورپوینت را نیز قرار داده ایم و در صورتی که مایل باشید می توانید این پاورپوینت را خریداری نموده و به تمام محتوای آن دسترسی داشته باشید.

بخشی از متن:

تولید ناخالص داخلی

تولید ناخالص داخلی ((GDP) Gross Domestic Product) مهم‌ترین متغیری است که در تجزیه و تحلیل‌ها و ارزیابی‌های اقتصاد کلان از آن استفاده می‌شود و در ایران برابر با: کل ارزش ریالی محصولات نهایی تولیدشده توسط واحدهای اقتصادی مقیم کشور در دوره زمانی معین (سالانه یا فصلی) است. درواقع، تولید ناخالص داخلی یک متغیر روانه است که عدد آن برای ایران نشان‌دهنده مقدار ریالی جریان کالا و خدمات، در یک دوره زمانی مشخص (عموماً یک سال) است تحلیل تولید ناخالص داخلی مطالب فراوانی را درباره اینکه چگونه استاندارد زندگی در یک اقتصاد تغییر می‌کند آشکار می‌سازد؛ از این رو رایج‌ترین شاخصی است که برای اندازه‌گیری رفاه یک جامعه و مقایسه آن با سایر جوامع توسط اقتصاددانان به کار گرفته می‌شود

محاسبه تولید ناخالص داخلی

فرمول محاسبه‌ی جی دی پی با رویکرد مخارج به شکل زیر است: تولید ناخالص داخلی= مصرف خصوصی+ سرمایه گذاری ناخالص خصوصی+ سرمایه گذاری دولتی+ مخارج دولتی+ (صادرات واردات). که به صورت زیر نیز بیان می‌شود: معمولا محاسبه‌ی جی دی پی مطابق با استانداردهای بین‌المللی بر عهده سازمان ملی آمار کشور است

انواع تولید ناخالص داخلی

برای محاسبه GDP، روش های متفاوتی وجود دارد که عبارت اند از:

1- تولید ناخالص داخلی اسمی (Nominal GDP)

براساس این روش، GDP اسمی برحسب قیمت های فعلی بازار محاسبه می شود. درواقع به ارزش بازاری کلیه کالاها و خدمات نهایی تولیدشده در یک منطقه جغرافیایی و در یک بازه زمانی GDP اسمی می گویند که تورم در رقم آن وجود دارد.

2- تولید ناخالص داخلی واقعی (Real GDP)

براساس این روش، تورم از رقم مربوط به GDP کم می شود و بررسی می کند که قیمت های سال مورد بررسی در مقایسه با سال پایه تعیین شده، چه میزان تغییر کرده است. با توجه به این امر که نرخ تورم از رقم مربوط به GDP کم می شود، عددی که از این روش به دست می آید از GDP اسمی کمتر است.

3- نرخ رشد تولید ناخالص داخلی

این شاخص بیانگر میزان افزایشی است که در خروجی های سه ماهه یک اقتصاد رخ می دهد و میزان شتاب رشد اقتصادی هر کشور را نشان می دهد؛ به این ترتیب می توان آن را شاخصی برای بررسی وضعیت سلامت اقتصاد یک کشور در نظر گرفت. برای محاسبه نرخ رشد تولید ناخالص داخلی، از GDP حقیقی استفاده می شود و به این ترتیب اثر تورم از محاسبات حذف شده و به یک نرخ رشد حقیقی در اقتصاد دست می یابیم.

4- سرانه تولید ناخالص داخلی

یکی از بهترین راهکارها برای مقایسه وضعیت اقتصادی کشورها با یکدیگر، سرانه تولید ناخالص داخلی است که از تقسیم GDP حقیقی بر جمعیت هر کشور به دست می آید. به این ترتیب، تأثیری که جمعیت زیاد و عرضه نیروی کار یک کشور بر بدنه اقتصادی می گذارد، تعدیل می شود و به عدد اصلاح شده و منطقی تری برای محاسبه و بررسی های اقتصادی دست می یابیم.

5- تولید ناخالص داخلی اسمی (Nominal GDP)

تولید ناخالص داخلی از بازده

تولید ناخالص داخلی حقیقی( به انگلیسی Real gross domestic product یا به اختصار real GDP) یک روش اندازه گیری کلان اقتصادی از ارزش تولید اقتصادی است که برای تغییر قیمت‌ها تنظیم می‌شود (یعنی تورم یا کاهش قیمت). این تعدیل اندازه گیری ارزش پول، تولید ناخالص داخلی اسمی را به یک شاخص برای مقدار کل بازده تبدیل می‌کند؛ اگر چه تولید ناخالص داخلی در مجموع خروجی آن است. تولید ناخالص داخلی در درجه اول بسیار مفید است زیرا کل هزینه‌ها را به خوبی تقریب می‌زند:

مجموع هزینه‌های مصرف کننده، سرمایه گذاری‌های انجام شده در صنعت، صادرات بیش از حد واردات و مخارج دولت. گاهی به دلیل تورم، تولید ناخالص داخلی افزایش می‌یابد که این رشد واقعی اقتصاد را نشان نمی‌دهد. به همین دلیل است که تولید ناخالص داخلی باید تقسیم بر نرخ تورم شود تا به رشد واقعی تولید ناخالص داخلی برسیم. سازمان‌های مختلف با استفاده از انواع مختلفی از “تولید ناخالص داخلی واقعی” اقداماتی انجام می‌دهند به عنوان مثال، آنکتاد از قیمت‌های ثابت و نرخ ارز در سال ۲۰۰۵ استفاده می‌کند در حالی که FRED از قیمت‌های ثابت و نرخ ارز در سال ۲۰۰۹ استفاده می‌کند و اخیراً بانک جهانی از ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ تغییر قیمت ثابت و نرخ ارز را تغییر داده است.

فهرست :

تولید ناخالص داخلی

محاسبه تولید ناخالص داخلی

انواع تولید ناخالص داخلی

تولید ناخالص داخلی از بازده

تولید ناخالص داخلی از درآمد

تولید ناخالص داخلی از مخارج

تولید ناخالص ملی

انواع تولید ناخالص ملی

تولید ناخالص ملی به قیمت بازار

تولید ناخالص ملی به قیمت عوامل

تولید ناخالص ملی اسمی

تولید ناخالص ملی حقیقی

محاسبه ی تولید ناخالص ملی

رتبه بندی اقتصاد کشورها بر پایه تولید ناخالص داخلی (تعداد کل کشورها = 195)

تفاوت تولید ناخالص داخلی و تولید ناخالص ملی

عنوان: پاورپوینت تولید ناخالص داخلی و تولید ناخالص ملی

فرمت: pptx

تعداد صفحات: 30 اسلاید

تصویر پیش نمایش:

پاورپوینت تولید ناخالص داخلی و تولید ناخالص ملی

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید