پاورپوینت آشنایی با فلسفه حق

پاورپوینت آشنایی با فلسفه حق

دسته بندی:

قیمت: 15000 تومان

تعداد نمایش: 105 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 14 جولای 2021

به روز رسانی در: 14 جولای 2021

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

پاورپوینت آشنایی با فلسفه حق

پاورپوینت آشنایی با فلسفه حق شامل 32 اسلاید زیبا ، که با جدیدترین نسخه پاورپوینت طراحی شده و تمام اسلایدها دارای slide show بسیار زیبا و کارشده و قابل ویرایش می باشد . همچنین به راحتی می توان قالب آن را به مورد دلخواه تغییر داد و در تهیه آن کلیه اصول نگارشی، املایی و چیدمان و جمله بندی رعایت گردیده است. این پاورپوینت برای دانشجویان کاربرد دارد. در ادامه ابتدا بخشی از متن این پاورپوینت را برای شما آورده ایم ، سپس فهرست مطالب و در انتها تصویری از پیش نمایش اسلایدهای این پاورپوینت را برای شما قرار داده ایم تا بتوانید جزئیات آن را مشاهده کنید و در صورت تمایل در ادامه مطلب آن را دانلود نمایید .

مختصری از متن 

مقدمه

واژه حق از پرکاربردترین واژگان در عرصه‌های گوناگون به ویژه در نظریات سیاسی است. جذابیت نظریاتی که مفهوم حق را پایه و محور قرار می‌دهند از نظریاتی که برابری، دموکراسی و حتی آزادی را محور می‌سازند بیشتر است نظریات سیاسی مدرن که به اعتقاد برخی از هابز آغاز شده‌اند اعتقاد به حق را در مرکز مباحث خود قرار می‌دهند. بحث از حق در غرب دست‌کم پس از رنسانس رفته‌رفته گسترش یافته و در قلمروهای گوناگون جایگاه مهمی پیدا کرده است. در دنیای معاصر کمتر موضوعی در قلمروهای اخلاق، حقوق و سیاست هست که به مسئله حق بی‌ارتباط باشد، لذا مفهوم حق یکی از مهمترین اجزاء مقوّم اخلاق، حقوق و سیاست در دنیای مدرن است.

واژه حق هم به معنای صفت و در ترکیب «حق بودن» و هم به معنای اسم و در ترکیب«حق داشتن» کاربرد دارد. گرچه کاربرد معنای حق در ترکیب «حق بودن» دارای پیشینه‌ای طولانی در اندیشه بشری است، اصطلاح حق در کاربرد «حق داشتن» چنین سابقه‌ای ندارد. در فلسفه حقوق غربی جدایی میان «حق داشتن» و «حق بودن» همگام با اندیشه‌های آزادی خواهی و هواداری از حقوق بشر ظهور یافت. تاریخچه ظهور مفهوم حق به معنای جدید، یعنی «حق داشتن» در مقابل معنای قدیمی حق بودن، به سده سیزدهم و آثار «ویلیام اوکامی» بر می‌گردد و از آن پس به تدریج به دست متفکرانی چون «جان لاک»، «ویلیام بلک استون»، «ایمانوئل کانت»، «فردریک هگل» ، «جرمی بنتام» و «توماس پین» از پختگی قابل توجهی برخوردار شد. بحث تحلیلی درباره این موضوع و تشخیص و تفکیک وجوه گوناگون آن وامدار تلاش‌های موشکافانه فیلسوفان و نظریه پردازان سده بیستم می‌باشد. در این دوره موضوع کلی «حق» زیر شاخه‌های گوناگونی پیدا کرده که هر کدام در نتیجه توجه به یکی از وجوه مربوط به موضوع مزبور به وجود آمده است.

کلمه حق right از واژه rectus گرفته شده است که به معنای راست و مستقیم است این واژه با کلمات یونانی dike و diakaios رابطه نزدیکی دارد و بیان کننده ایده‌های برخاسته از آداب و رسوم است یا امری که درست و مناسب است.

کلمه حقوق به صورت جمع واژه حق به معنای مجموعه مقررات حاکم بر روابط اجتماعی و مرادف با قانون به کار می‌رود. مراد از حق در این بحث واژه‌ای است که معادل کلمهright است نه law و jurisprudence.

مراد از کلمه فلسفه در ترکیب فوق، علم درجه دومی است که موضوع آن، یک علم خاص است و تمامی مباحثی را که به بنیان‌های آن علم مربوط می‌شود، پوشش می‌دهد.

 

مفهوم حق

از مفهوم کلمه حق، در کاربردهای مختلف، معانی متفاوتی مد نظر قرار می‌گیرد به عنوان مثال وقتی در دادگاه‌ها یا مجالس قانون‌گذاری یا مراکز آموزش حقوق یا بالاخره در زندگی روزمره به «حق طلب دین» استناد می‌شود چیزی غیر از تمسک به «حق آزادی بیان» است. در نمونه نخست معنای «ادعا» نهفته است حال آن که نمونه دوم بر معنای «آزادی» دلالت می‌کند. از هر دو با عنوان حق یاد می‌شود اما وقتی به «طرف»های درگیر در رابطه مزبور، «موضوع» حق و شیوه «توزیع» استحقاق و تکلیف توجه شود گویی با هویت‌هایی کاملاً متفاوت مواجه می‌شوید. بدین ترتیب تحت عنوان حق، چهار گونه ارتباط متقابل و متلازم برقرار است:

و …

 

فهرست مطالب

مقدمه

مفهوم حق

محتوای حق

تئوری‌های موجه ساز حق

نظریه سود

نظریه انتخاب

نظریه عنوان

نظریه مجازات

نظریه قدرت

نظریه آزادی

انواع حق

ماهیت حق

تلازم میان حق و تکلیف

انتقاداتی به بحث حق در تفکر غربی

 

عنوان : پاورپوینت آشنایی با فلسفه حق

تعداد صفحات : 32

پیش نمایش تمام صفحات پاورپوینت

پاورپوینت آشنایی با فلسفه حق

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید