پاورپوینت معماری بیمارستان امام رضا مشهد

پاورپوینت معماری بیمارستان امام رضا مشهد

دسته بندی:

قیمت: 12900 تومان

تعداد نمایش: 574 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 24 می 2021

به روز رسانی در: 15 اکتبر 2021

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

پاورپوینت معماری بیمارستان امام رضا مشهد

پاورپوینت معماری بیمارستان امام رضا مشهد ppt در 42 اسلاید تهیه شده که برای دانشجویان معماری بسیار کاربردی می باشد. میتوانید به راحتی این پاورپوینت قابل ویرایش را دانلود کنید. در ادامه بخشی از محتوای این پاورپوینت را به همراه فهرست و تصویر  پیش نمایش اسلایدهای این پاورپوینت برای بررسی شما قرار داده ایم و برای داشتن محتوای کامل می توانید این فایل را خریداری نموده و بلافاصله پس از پرداخت آنلاین به محتوای فایل دسترسی داشته باشید. همچنین یک نسخه از این پاورپوینت به ایمیل شما ارسال خواهد شد تا همیشه به آن دسترسی داشته باشید.

 

 

مقدمه

از اوایل دوره رضاشاه و تقریبا از سال ۱۳۰۵ به بعد، تحولات گسترده‌ای در بیشتر شهرهای ایران اتفاق افتاد. مشهد، با توجه به وجود حرم امام رضا (ع)، در این زمینه جایگاه ویژه‌ای داشت و تقریبا یک دستور اصلاحات اساسی در کل شهر داده شد.

 در سال ۱۳۰۵ که می‌خواستند دارالشفاء مشهد را به بیمارستان تبدیل کنند، از کریم طاهرزاده بهزاد، از نخستین تحصیلکرده‌های معماری ایران، کمک گرفتند. او که از مشروطه‌خواهان بود، پس از مشروطه و دوران استبداد صغیر، به استانبول رفت و پنج سال در آنجا معماری خواند، دو سال نیز برای دوره عالی به برلین رفت و مدرک تخصصی معماری گرفت. از او برای طراحی بنای آرامگاه فردوسی دعوت شد و در همان زمان، طراحی نقشه بیمارستان شاه‌رضا، از سوی آستان قدس رضوی، به او سپرده ‌شد

نقشه ساختمان اصلی بیمارستان از معماری گذشته اروپا بهره برده است. این ساختمان دارای دو پلان H شکل با یک قسمت مرکزی است که بخش‌های مختلف را توسط راهروی یک‌طرفه‌ بسیار بلندی، به‌صورت کاملا خطی، به هم متصل می‌کند. پلنینگ و ترکیب و حجم کلی ساختمان به معماری قرن ۱۹ اروپا بازمی‌گردد.

 

 

تاریخچه بیمارستان امام رضا مشهد

بیمارستان امام رضا (ع)، یکی بزرگترین بیمارستانهای شهر مشهد می باشد، احداث این بیمارستان در زمینی به مساحت ۵/۲۸ هکتار و زیر بنای ۲۸۵۰۰ متر مربع در سال ۱۳۰۷ آغاز و تقریبا از سال ۱۳۱۳ تحت نام مریضخانه شاهرضا شروع به فعالیت نمود. در آغاز دارای صد تخت و بخشهای داخلی، جراحی، چشم پزشکی، کودکان، عفونی، زایشگاه، درمانگاه، آزمایشگاه، رادیولوژی، دندانپزشکی و تشریح حیوانات و قسمتهای وابسته بود. در سال ۱۳۲۴ ساختمان گوش و حلق و بینی دایر و تا سالهای ۲۸ و ۱۳۲۷ تعداد تختها به ۲۵۰ تخت افزایش یافت. در سال ۱۲۴۱ لگاد و رئیس بخش جراحی این بیمارستان مرحوم “دکتر بول ون” بود.

این پزشک دلسوز بلژیکی پس از آشنایی با دین مبین اسلام مسلمان گردید و سالها با دلسوزی در این بیمارستان به طبابت مشغول بود. تعداد پزشکان در آن سالها ۴۵ نفر بود. یک دندانپزشک، ۶ داروساز، ۱۸ پزشکیار، ۲۷۰ پرستار و ۵ ماما عهده دار وظایف درمانی بیمارستان در آن سالها بوده اند.

 

 

مشخصات بیمارستان امام رضا مشهد

در حال حاضر بیمارستان امام رضا (ع) با داشتن ۸۵۶ تخت بعنوان یک بیمارستان جنرال و درجه یک در ردیف یکی از بزرگترین مراکز عمده آموزشی ودرمانی سطح کشور قرار دارد. بطوریکه این مرکز علاوه بر درمان بیماران مراجعه کننده بعنوان یک پایگاه تحقیقات آموزش پزشکی و یک مرکز تعلیم و تربیت دانشجویان و دانشجویان رشته های پزشکی در سطح تخصصی و فوق تخصصی می باشد و همه ساله تعدادی استاژر، انترن و رزیدنت تحت نظر روسای بخشهای مختلف این بیمارستان تحت آموزشهای علوم بالینی قرار می گیرند.

 

 

معمار بیمارستان امام رضا مشهد

 مهندس کریم طاهر زاده بهزاد  از معماران پیشگام آعاز قرن اخیر در ایران بود ، او در زمان تبعید آزادیخواهان مشروطه در سال ۱۲۸۶ شمسی (۱۹۰۸) میلادی مجبور به ترک وطن شد و در دوران محاجرت در دانشکده هنرهای زیبای استانبول و آکادمی معماری برلین به تحصیل معماری پرداخت در سال ۱۳۰۵ او از اولین آرشیتکتهای ایرانی تحصیل کرده بود که به ایران بازگشت و به فعالیت معماری پرداخت .

 

 

سبک معماری بیمارستان امام رضا مشهد

معماری بیمارستان امام رضا­(ع) برگرفته از معماری تاریخ ایران است. معماری بیمارستان ترکیب خاصی ازسبک معماری  دوره های برجسته و مختلف هخامنشیان،سلجوقیان و صفویان می باشد که با تناسب و ذوق سلیم آمیخته و ترکیب با سبک معماری جدید عصر آن زمان بوده  که با الهام از سرستونهای تخت جمشید ، طاقهای ساسانی و گنبد سبز فیروزه ای اسلامی- ایرانی-که در مرکز ساختمان قرار دارد و به صورت ماهرانه به همدیگر پیوند خورده است – نشان دهنده تاریخ باشکوه یک ملت است. این بیمارستان  با قدمت ۸۰ ساله را می توان کانون رشد و پویایی دانش پزشکی و پایگاه قدرتمند آموزش و درمان برشمرد.

 

 

فهرست

مقدمه

بیمارستان امام رضا)ع(

تاریخچه بیمارستان

مشخصات بیمارستان

معمار بیمارستان

دارالشفای سابق از زبان دکتر شاهین فر

سبک معماری بیمارستان

معماری منحصر به فرد ایرانی بیمارستان

معماری ملی گرا

 

 

عنوان: پاورپوینت معماری بیمارستان امام رضا مشهد

فرمت: pptx

تعداد صفحات: 42 اسلاید

تصویر پیش نمایش اسلایدهای پاورپوینت

پاورپوینت معماری بیمارستان امام رضا مشهد

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید